Въпроси и Отговори

Заповядайте в официалния форум на "Аксиом 16" или "Приключение с Меч и Магия". Това е втората българска ролева игра, излязла на пазара в средата на декември 2004 г. Тук можете да задавате своите въпроси за правилата или за светът (Магландия), да пишете своите коментари или да давате вашите предложения.

Модератори: hameleona, Модератори

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от blade master » пон май 09, 2005 12:10 pm

Всеки може да опита да направи капан но не всеки може да разгадае магията втъкана в маг. кристал и.т.н. Разказвача да си решава и да се мори.
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » пон май 09, 2005 4:12 pm

Май вече и аз трябва да се намеся, а не само да зяпам като Фанаар от някъде си.
По картите има още няколко, по-дребни грешчици, които вече съм описал и при първа възможност ще ги пратя на Иван. Но въпреки това сега подготвям нещо по-добро - правилните карти, с по-пълно описание точен мащаб и някои други допълнения. Надявам се до две седмици да свърша и да ги пратя по предназначение.
Дотогава може свободно да псу... изразявате своето отрицателно или положително мнение относно света, неговото текстово и графично описание и съответните автори.
Аз бих го направил :D
Evil satanic spirits feast upon my soul.
In black tower, dark wizards keep an ancient scroll,
which will summon pretty siren. She'll be dancing on my grave...
Thus, though all the mortal's prayers, I shall rise to live again!

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » пон май 09, 2005 11:06 pm

Кулите по Колоса какво трябва да преставляват?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » вт май 10, 2005 12:47 pm

Това са по-известните военни постове на джуджетата. Ако Иван се постарае, може да получат и имена :)
Evil satanic spirits feast upon my soul.
In black tower, dark wizards keep an ancient scroll,
which will summon pretty siren. She'll be dancing on my grave...
Thus, though all the mortal's prayers, I shall rise to live again!

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » вт май 10, 2005 1:01 pm

А ако питаш за купчината безразборно нахвърляни знаци в северните части на Колосът (предимно над Брилската планина), това са пъпките на гоблините. За тях имена все още няма да има, поне докато не ми дойде самоубийственото желание да картографирам и техните подземия.
Подчертавам, че нямам подобно желание.
Засега.
Evil satanic spirits feast upon my soul.
In black tower, dark wizards keep an ancient scroll,
which will summon pretty siren. She'll be dancing on my grave...
Thus, though all the mortal's prayers, I shall rise to live again!

Потребителски аватар
Demonheart
Работник
Мнения: 99
Регистриран на: чет яну 03, 2002 2:29 pm
Местоположение: Деветият кръг
Контакти:

Мнение от Demonheart » вт май 10, 2005 5:55 pm

А да кажа и за мащаба на картите в книгата. Той е леко неточен спрямо този в оригиналите, понеже по начало беше замислено картата да се разполага на 36 страници. Картите в книгата, са не само смалени и обединени, но и с друго съотношение височина-широчина. Все едно, приемете, че на отделните карти мащаба е средно 1 см = 20 км, а голямата я ползвайте само за общо ориентиране. Това е най-добрия съвет, който мога да дам засега.
Вече сглобих голяма карта с точни размери, остава само да й нахвърля имената на обектите и разни други надписи и упътвания.
Преди малко ми дойде една идейка - политическа карта на континента с (приблизително) точни граници на родовете и съюзите, описание на управлението във всеки от тях и т.н. Мислите ли, че има нужда от такава и какво искате да съдържа?
Evil satanic spirits feast upon my soul.
In black tower, dark wizards keep an ancient scroll,
which will summon pretty siren. She'll be dancing on my grave...
Thus, though all the mortal's prayers, I shall rise to live again!

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт май 10, 2005 10:56 pm

Няма лошо да има и политическа, ако направиш такава ще си я дръпна! =) Хубаво ще е да съдържа и разните ресурси които се добиват.

Какъв е мащаба на сглобената карта която по настоящем се намира на сайта?
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

sparksmith
Треволяк
Мнения: 1
Регистриран на: съб май 14, 2005 11:15 am
Местоположение: Sofia

Мнение от sparksmith » съб май 14, 2005 11:22 am

Моля, тъй като съм нов кажете какви материали са нужни за "Приключение с меч и магиа" имам книгата, но какво ми е нужно още помогнете моля!
Booga Booga Booga!

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » съб май 14, 2005 11:46 am

Прочети първите страници и ще разбереш, че са ти нужни 3 зарчета, лист, молив и гумичка, приятели и желание. Всичко останало е само притурка за цвят :roll:

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » пон май 16, 2005 12:50 pm

Vilorp написа: Какъв е мащаба на сглобената карта която по настоящем се намира на сайта?
Не съм сигурен, но използвай радиуса на лунното езело, който е приблизително 20 км (по-скоро е 19, ама това не е точна мярка, та затова можеш да го считаш за 20).

Спарксмит вече е получил отговора от Киди та само ми остава да му пожелая приятна игра и да му препоръчам да следи редовно форума за помощни съвети.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » вт май 17, 2005 8:02 am

В събота на сесията изникна един въпрос. Приоемаме, че двамата се бият с еднакви оръжия... Ако някой парира атаката, има ли след това право да извърши контра-атака и ако да, коя атака ще попадне първа-неговата или Предизвиканата атака на врага му?
Аз приех, че при оръжие с 6 тд за атака нападащият използва 12 тд за двете атаки, докато нападнатият се нуждае от 4 тд за париране и още 6 за атаката си, тоест контраатаката попада първа. Въпросът е дали е било правилно според правилата (а иначе-правилно е било, защото Разказвачът бях аз:), въпросът е как да го решавам това за в бъдеще:)). Един от играчите твърдеше, че след париране нямаш право на контратака или по-точно, че в горната ситуация контриращият удар ще попадне след преидзвиканата от него атака (на мен лично ми се струваше, че това би обезсмислило специланатяа атака Контриране, така че не му позволих да спори:)).
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » вт май 17, 2005 5:27 pm

Напълно възможно е да се извърши контраатака след париране. Парирането е опция на защитата и то по никакъв начин не забранява, полагащата ви се след това контраатака (естествено ако имате ТД). Контраатаката въпреки всичко започва след завършване на атаката на противника ви и това, че за Париране сте изхабили с 2 ТД по-малко от неговата атака, не влияе на оценката дали следващата му атака ще изпревари вашата контраатака. Ако атаката му е за 5 ТД, а вашата Контраатака е за 6, то втората му атака ще я изпревари (ако играчът реши да се възползва от правото си).
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Потребителски аватар
blade master
Войн
Мнения: 158
Регистриран на: ср яну 12, 2005 9:28 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от blade master » вт май 17, 2005 10:27 pm

Това обаче значи ли че ако и двете атаката и контраатаката са с еднаква стойност за ТД нанасят поражения по едно и също време ???
Извинявам се за ужасяващия правопис...

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » вт май 17, 2005 10:49 pm

да

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт май 17, 2005 10:55 pm

Кид ще те поправя - Атаката си е атака от нея можеш само да се защитаваш. След като свърши имаш право на контра атака, а от своя стана при твоя контра атака противника получава правото на предизвикана атака (ако реши да се възползва от него). Сравнява се времето за контрата и предизвиканата атака!
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Kid
Гвардеец
Мнения: 626
Регистриран на: пон дек 24, 2001 8:34 pm
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Kid » вт май 17, 2005 11:27 pm

айде да вникнеш в писаното, а?

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » вт май 17, 2005 11:44 pm

Kid написа:айде да вникнеш в писаното, а?
пробвай и ти! ;)
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Потребителски аватар
Mistral
Гвардеец
Мнения: 585
Регистриран на: съб дек 29, 2001 12:08 am
Местоположение: Фелла / Montreal
Контакти:

Мнение от Mistral » ср май 18, 2005 4:07 am

Вило, Китът е прав.

Не се пита дали двама могат да започнат първоначална атака едновременно (все пак за това е реакцията), а дали могат да се халосат едновременно в следствие на втора атака и контра. Просто е задължително да съществува шанс за едно красиво взаимно обезглавяване. Тук спор няма.
"Аксиом16" - официален дом на фелинската раса...

Потребителски аватар
Асен
Гад със стил
Мнения: 1948
Регистриран на: съб юни 07, 2003 9:20 am
Местоположение: София
Контакти:

Мнение от Асен » ср май 18, 2005 9:01 am

BatGojko написа: Контраатаката въпреки всичко започва след завършване на атаката на противника ви и това, че за Париране сте изхабили с 2 ТД по-малко от неговата атака, не влияе на оценката дали следващата му атака ще изпревари вашата контраатака. Ако атаката му е за 5 ТД, а вашата Контраатака е за 6, то втората му атака ще я изпревари (ако играчът реши да се възползва от правото си).
Тоест, ако съм с рапира, повечето оръжия (мечове, ятагани, къси копия) ще нанасят предизвикана атака едновременно с моята контра-атака, а кинжалите ще я изпреварват? Има нещо гнило в Кралство Дания.

Да, тъкмо се канех да питам, ако атакуваме едновременно и едната атака отнема повече ТД, попадне първа и другата атака нанесе шокови щети, ще успее ли опонента да завърши атаката си? Все пак тя е прекъсната:). Още по-интересно ми е дали шоковата щета прекъсва заклинанията:).

Аз бих казал, че шоковата щета прекъсва атаката по преценка на Разказвача (аз бих прекъснал атаката на сабя или къс меч, но не и на двуръчен меч, чук или секира), а заклинанията се прекъсват винаги-представете си как някой магьосник получава юмрук в зъбите, докато си произнася заклинанието:). Е, сега обаче питам за официалното тълкувание:).
Поздрави! :lol:
"When I give food to the poor, they call me a saint. When I ask why the poor have no food, they call me a Communist."
-Dom Helder Camara, former Archbishop of Olinda and Recife

Потребителски аватар
BatGojko
The Big Boss
Мнения: 2154
Регистриран на: пет яну 04, 2002 8:26 pm
Местоположение: София

Мнение от BatGojko » ср май 18, 2005 12:32 pm

Има си съвсем ясно определение на това как влияе "шоковата щета" - докато тя не бъде неутрализирана друго действие не може да се извърши. Дали това означава, че тя добавя ТД към атаката/заклинанието или героят прекъсва действието си, си е негово лично решение. Ако героят извършва Контраатака за6 ТД, но получи ответен удар за 5 ТД, който му нанася 3 шокова щета, то за да завърши контрата си, той ще се нуждае да добави към нея 3 ТД - как точно изглежда това е работа на Разказвача да го опише.
"Аксиом16" - правилната система :)
Вземете си 2 GB free space in dropbox (и увеличете моето пространство)
https://www.dropbox.com/referrals/NTExNzQxNzY5

Raiden
Чирак
Мнения: 21
Регистриран на: пон ное 29, 2004 9:45 pm

Мнение от Raiden » вт май 24, 2005 1:18 am

Отнемат ли активните защити от ТД на героите или не. Понеже условието е да са за по-малко Точки от действието на героите, но не видях да пише дали действително ползват от ТД.

Благодаря предватилно :P

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » вт май 24, 2005 8:46 am

да, разбира се! - 2ТД
Последна промяна от Miro на вт май 24, 2005 11:33 am, променено общо 1 път.
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Raiden
Чирак
Мнения: 21
Регистриран на: пон ное 29, 2004 9:45 pm

Мнение от Raiden » вт май 24, 2005 11:03 am

Благодаря за отговора. Сега имам и друг въпрос свързан с маговете. Значи, за да се каст-ват спокойно заклинания от 7-мо ниво, трябва магьосника да има МУ в съответната школа поне 30. Доколкото знам след 12 точки вече се заплаща двойна цена. Следователно на този маг му тряват 852, което е около 11 умения на 12 степен, който биха били доста по-полезни според мен. Та въпросът ми е това бъг ли е, аз ли бъркам нещо или магьосниците са толкова силни, че се налага такова ограничение...

Потребителски аватар
smeshko
Кадет
Мнения: 194
Регистриран на: чет яну 27, 2005 9:40 pm
Местоположение: Варна

Мнение от smeshko » вт май 24, 2005 11:07 am

Ами,МУ се опраделя от (ИН+НИ)/2.Значи просто трябва да изчакш няколко нива.Или да вдигнеш и Специалист в маг. школа... .Това СУ също дава МУ. :wink:
Life isn't bad - it's WORSE!!

Потребителски аватар
lowstef
Phantom Lord
Мнения: 476
Регистриран на: нед фев 06, 2005 8:00 pm
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Мнение от lowstef » вт май 24, 2005 11:11 am

8 (ИН 16 делен на 2) + 12 (СУ Маг) + 12 (СУ Школа) = 32 без да броим ниво, което ще е някъде към десето докато стигнеш 12-ки в Маг и Школа, т.е. още +5. Стават си лесно.
Който ме харесва е прав! Който не ме харесва е прав! Който не му пука за мен не е прав!
The leather armies have prevailed
The Phantom Lord has never failed...
Fall to your knees and bow to the Phantom Lord

Raiden
Чирак
Мнения: 21
Регистриран на: пон ное 29, 2004 9:45 pm

Мнение от Raiden » вт май 24, 2005 11:25 am

Ясно, благодаря за инфото :)
Последна промяна от Raiden на вт май 24, 2005 11:29 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
smeshko
Кадет
Мнения: 194
Регистриран на: чет яну 27, 2005 9:40 pm
Местоположение: Варна

Мнение от smeshko » вт май 24, 2005 11:27 am

Ами,ти си пише,че дава допълнителлно МУ.
Life isn't bad - it's WORSE!!

Acalanthis
Треволяк
Мнения: 1
Регистриран на: вт май 24, 2005 6:58 pm
Контакти:

Мнение от Acalanthis » вт май 24, 2005 7:12 pm

А дали ще може да се добави нещо като престижните класове в Д&Д?
Последна промяна от Acalanthis на вт май 24, 2005 7:17 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Miro
Биро
Мнения: 1083
Регистриран на: ср юни 23, 2004 3:45 pm
Контакти:

Мнение от Miro » вт май 24, 2005 7:17 pm

Ami..когато излезе книгата имашеш голям наплив от фенски СУ-та..сега спадна. Като искаш престижен клас - разработи си ог според правилата, пусни го тука да го коментираме и ако е нещо добро сигурно ще бъде взето на сайта :)
Отишъл принца при царя:
- Изпълних си обещанието, ето главата на дракона! А ще изпълните ли сега вашето?
- Да, ето ръката на принцесата...

Потребителски аватар
Vilorp
Личен Маг На Краля
Мнения: 4252
Регистриран на: пон фев 07, 2005 12:42 pm
Местоположение: Княжево под Копитото
Контакти:

Мнение от Vilorp » съб юни 04, 2005 11:26 pm

Кои реки са плавателни и докъде? По конкретно и по спешно ме интересуват Мъжката и Атлазената река!
Всичко на тоз грешен свят е относително...
Изображение помогни на форума!
Не се смей на този който прави крачка назад, защото може да се засилва !!!
А, да: татко съм.

Отговори